Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie

Legalizacja dokumentów w Ambasadzie Arabii Saudyjskiej

Jeżeli państwo, w którym wykorzystywany będzie dokument, nie jest stroną Konwencji Haskiej (Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r.), wtedy dokument wymaga tzw. „zwykłej legalizacji”, nie Apostille. Wykaz Państw stron Konwencji haskiej z 1961 r. dostępny jest na stronie:  Konwencja Haska. Ponieważ Arabia Saudyjska  nie jest stroną konwencji haskiej, dlatego po legalizacji w MSZ dokumenty muszą być zalegalizowane w Ambasadzie Arabii Saudyjskiej w Polsce.

Rodzaj legalizowanych dokumentów:

‣ Dokumenty ukończenia szkoły/uczelni
‣ Akt małżeństwa, zgonu, urodzenia
‣ Dokumenty handlowe
‣ Akty notarialne, pełnomocnictwa
‣ Zaświadczenie o niekaralności
‣ Inne

Czy wymagane jest tłumaczenie?

‣ Tak, wymagane jest tłumaczenie przysięgłe na język angielski lub arabski

Wymagane dokumenty:

  • dokument z legalizacją MSZ (jeżeli dokument ma więcej niż jedną stronę, powinien posiadać pieczątkę obejmującą wszystkie strony, np. przystawioną na zagiętym rogu lub połączony w sposób uniemożliwiający oddzielenie od dokumentu żadnej ze stron)
  • jeżeli legalizowany dokument to tłumaczenie przysięgłe, należy złożyć również oryginał dokumentu zalegalizowany w MSZ
  • fotokopie dokumentów
  • potwierdzenie płatności wydrukowane ze strony services.mofa.gov.sa, na której dokonano płatności, w przypadku dokumentów legalizowanych odpłatnie

 

Opłaty konsularne / w Ambasadzie:

DokumentCzas legalizacjiOpłata konsularna
Legalizacja dokumentu prywatnego2-3 dni8,75 USD za 1 dokument
Legalizacja dokumentu  handlowego2-3 dni8,75 USD za 1 dokument

Dane kontaktowe:

Ambasada Arabii Saudyjskiej
ul. Wiertnicza 30, 02-952 Warszawa
tel.: 22 160 50 00

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Polsce – informacje ogólne

Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce znajduje się w Warszawie przy ul. Wiertniczej 30. Placówka została otwarta w Polsce w 2001 roku, choć stosunki dyplomatyczne między krajami nawiązano już w 1929 roku. Obecnym ambasadorem jest Jego Ekscelencja Pan Saad Saleh Al-Saleh. 

Godziny otwarcia Ambasady Arabii Saudyjskiej:

Konsulat jest otwarty od poniedziałku do czwartku. W godzinach 9:00 – 11:30 przyjmowane są dokumenty, a w godzinach 14:00 – 15:00 można się zgłosić po odbiór gotowych dokumentów. Ambasada Arabii Saudyjskiej jest również otwarta w piątek, jednak w tym dniu przyjmowani są obywatele Arabii Saudyjskiej.

Czy w Ambasadzie Arabii Saudyjskiej trzeba się szybciej umówić?

Tak. W celu złożenia dokumentów należy wcześniej umówić się na spotkanie – telefonicznie lub mailowo. Jeśli się nie umówisz, nie znajdziesz się na liście osób mających pozwolenie na wstęp do konsulatu, a tym samym nie zostaniesz wpuszczony do środka. 

Ile kosztuje legalizacja dokumentów?

Od grudnia 2022r. Arabia jest członkiem Konwencji Haskiej, tak więc legalizacja ma postać Apostille, czyli proces legalizacji większości dokumentów przebiega w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Tylko niektóre dokumenty firmowe, np. Faktury wymagają legalizacji w Ambasadzie. Zasada jest taka, że wszystkie dokumenty, które mają podaną jakąś wartość, kwotę.

Legalizacja dokumentów handlowych kosztuje 8,75 USD za 1 dokument. Legalizacja faktur handlowych i świadectw pochodzenia jest bezpłatna. Czas legalizacji to 2-3 dni. Opłaty należy dokonać przez system Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej – nie ma możliwości uiszczenia opłaty w Ambasadzie.

Czy Polacy potrzebują wiz do Arabii Saudyjskiej?

Tak. Obywatele Polski, którzy planują wyjazd do Arabii Saudyjskiej, muszą ubiegać się o wizę. Rodzaj wizy zależy od celu podróży. Osoby wyjeżdżające w celach turystycznych, na wydarzenia kulturalne lub sportowe mogą ubiegać się o e-wizę. Z kolei dla wyjeżdżających w celach biznesowych, rodzinnych lub zarobkowych przeznaczona jest wiza wydawana przez konsulat. Koszt e-wizy to 140 USD, a koszt wizy rodzinnej, marynarskiej i biznesowej to 81 USD. Za wizę pobytową i pracowniczą nie jest pobierana opłata.