Ambasada Grecji w Polsce

Legalizacja dokumentów w Ambasadzie Grecji

Jeżeli państwo, w którym wykorzystywany będzie dokument, nie jest stroną Konwencji Haskiej (Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r.), wtedy dokument wymaga tzw. „zwykłej legalizacji”, nie Apostille. Ponieważ Grecja jest stroną konwencji haskiej, dlatego legalizacja będzie miała postać Apostille.

Rodzaj legalizowanych dokumentów:

Tłumaczenia przysięgłe. Grecja jest stroną konwencji haskiej. Ambasada Grecji poświadcza tłumaczenia przysięgłe wykonane przez    tłumaczy przysięgłych języka greckiego wpisanych na oficjalną listę ambasady.

 

Opłaty konsularne / w Ambasadzie:

 
DokumentCzas legalizacjiOpłata konsularna
Legalizacja dokumentu prywatnego1-2  dni129 PLN
Legalizacja dokumentu  handlowego1-2 dni129 PLN

Dane kontaktowe:

Ambasada Grecji
ul. Górnośląska 35
00-432 Warszawa
tel. 22 622 94 60

 

Ambasada Grecji – informacje ogólne

Ambasada Grecji w Polsce znajduje się od 2001 roku w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 35. Stosunki dyplomatyczne między krajami nawiązano już w 1919 roku. Obecnie funkcję ambasadora pełni Jej Ekscelencja Pani Niki Kamba. W skład przedstawicielstwa wchodzą: Biuro Konsularne, Biuro ds. Ekonomicznych i Handlowych, Biuro Prasowe, Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (ETO) i Szkoła Grecka w Warszawie. Obywateli Polski obsługują również Biuro Attaché Obrony i Biuro ds. Edukacyjnych mieszące się w Ambasadzie Grecji w Berlinie.

Godziny otwarcia Ambasady Grecji w Polsce:

Ambasada Republiki Greckiej jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 16:30. Konsulat jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10:00 – 13:00. Przed wizytą należy się wcześniej umówić mailowo lub telefonicznie. 

Czy Polacy potrzebują wiz do Grecji?

To zależy. W przypadku pobytów do 90 dni (niezależnie od celu) dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu w Grecji jest ważny paszport lub dowód osobisty. Obowiązujące przepisy wjazdowe to przepisy unijne, ruch bezwizowy i strefa Schengen. Jeśli planujesz pobyt w Grecji dłuższy niż 90 dni, musisz ubiegać się o wizę krajową. Aby ją uzyskać, należy umówić się w Biurze Konsularnym Ambasady Grecji w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 35. Zgłoszenia przyjmowane są w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10:00 – 13:00 po uprzednim umówieniu się. Okres ważności wizy krajowej nie przekracza 365 dni (dla pracowników sezonowych jest to maks. 6 miesięcy, a dla pracowników legalnie zatrudnionych przez przedsiębiorstwo z siedzibą na terenie UE okres ważności wizy wynosi maks. 1 rok).

Ile kosztuje legalizacja dokumentu do Grecji?

W związku z tym, że Grecja jest stroną konwencji haskiej, nie musisz ubiegać się o tzw. zwykłą legalizację – wystarczy pieczęć Haska Apostille, którą można uzyskać w MSZ (Dział Legalizacji w Warszawie). Ambasada Grecji w Polsce poświadcza tłumaczenia przysięgłe wykonane przez tłumaczy przysięgłych języka greckiego wpisanych na oficjalną listę ambasady. Koszt legalizacji dokumentów handlowych i prywatnych wynosi 129 zł, a czas to oczekiwania 1-2 dni.