Ambasada Egiptu w Polsce

Legalizacja dokumentów w Ambasadzie Egiptu

Jeżeli państwo, w którym wykorzystywany będzie dokument, nie jest stroną Konwencji Haskiej (Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r.), wtedy dokument wymaga tzw. „zwykłej legalizacji”, nie Apostille. Ponieważ Egipt nie jest stroną konwencji haskiej, dlatego po legalizacji w MSZ dokumenty muszą być zalegalizowane w Ambasadzie Egiptu w Polsce.

Rodzaj legalizowanych dokumentów:

‣ Dokumenty ukończenia szkoły/uczelni
‣ Akt małżeństwa, zgonu, urodzenia
‣ Dokumenty handlowe
‣ Akty notarialne, pełnomocnictwa
‣ Zaświadczenie o niekaralności
‣ Inne

Czy wymagane jest tłumaczenie?

‣ Tak, wymagane jest tłumaczenie przysięgłe na język angielski lub arabski

 

Opłaty konsularne / w Ambasadzie:

 
DokumentCzas legalizacjiOpłata konsularna
Legalizacja dokumentu prywatnego7  dni250 PLN
Legalizacja dokumentu  handlowego7 dni690 PLN

Dane kontaktowe:

Ambasada Egiptu
ul. Alzacka 18
03-972 Warszawa
tel. 22 590 66 00tel. 22 590 66 00

Ambasada Egiptu – informacje ogólne

Ambasada Egiptu w Polsce istnieje od 1936 roku, choć stosunki dyplomatyczne między krajami nawiązano już w 1927 roku. W czasie II wojny światowej placówka została zamknięta i wznowiła swoją działalność dopiero w 1946 roku w hotelu Polonia w Al. Jerozolimskich 45. Obecna siedziba Ambasady znajduje się w Warszawie przy ul. Alzackiej 18, a funkcję ambasadora pełni Jego Ekscelencja Pan Hatem Tageldin. W skład przedstawicielstwa wchodzi Biuro Handlowe przy ul. Bagno 2 w Warszawie.

Godziny otwarcia Ambasady Egiptu:

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00. Dokumenty do legalizacji są przyjmowane w poniedziałki, środy i piątki, a wydawane we wtorki i czwartki.

Czy w Ambasadzie Egiptu trzeba się umówić?

W przypadku ubiegania się o wizę do Egiptu nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się na spotkanie. Wystarczy stawić się w konsulacie w godzinach otwarcia Ambasady.

Egipt – zasady wjazdu

Czy do Egiptu potrzebny jest paszport? Tak. Granicę mogą przekroczyć wyłącznie osoby z ważnym paszportem lub paszportem tymczasowym. Minimalna ważność paszportu i paszportu tymczasowego wynosi 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. W przypadku zgubienia paszportu należy zgłosić ten fakt na policję oraz udać się do Ambasady RP w Kairze w celu wyrobienia paszportu tymczasowego. W takiej sytuacji należy też wystąpić do egipskiego MSW (Kair, Abbasiya) w celu otrzymania potwierdzenia wjazdu do Egiptu i wizy wyjazdowej. Taka wiza jest ważna przez 7 dni i nie można bez niej wyjechać z kraju.

Zaleca się, aby przejazdy przed Egipt organizować za pośrednictwem operatora turystycznego akredytowanego przy Ministerstwie Turystyki (lista operatorów). Podczas samodzielnej podróży rowerem lub samochodem należy się spodziewać tego, że nie wszystkie trasy mogą być przejezdne. W Egipcie na trasach przejazdu znajdują się punkty kontrolne, które mogą nie wyrazić zgody na dalszą podróż. Dotyczy to szczególnie terenów pustynnych i tunelu pod Kanałem Sueskim.

Czy Polacy potrzebują wiz do Egiptu?

Tak. Jeśli chodzi o Egipt, wiza 2023 jest wymagana zarówno do paszportów biometrycznych, jak i tymczasowych. Wizę można uzyskać w egipskim konsulacie w Polsce, na lotnisku w Egipcie lub przez stronę internetową. W przypadku aplikowania o wizę drogą elektroniczną należy złożyć wniosek najpóźniej 7 dni przed planowaną podróżą. Posiadacze paszportów dyplomatycznych nie mogą ubiegać się o wizę na lotnisku lub elektronicznie, a jedynie w konsulacie. Ile kosztuje wiza do Egiptu? Koszt wizy jednokrotnej to 25 USD, a wielokrotnej 60 USD. Wizy turystyczne są wydawane na okres 30 dni.

Ile kosztuje legalizacja dokumentu?

Cena legalizacji zależy od rodzaju dokumentu. Legalizacja dokumentów prywatnych to koszt rzędu 250 zł, natomiast za legalizację dokumentu handlowego zapłacisz 710 zł. Czas oczekiwania wynosi 7 dni. Jeśli dokument oryginalny jest w języku polskim, wymagane jest również tłumaczenie przysięgłe na język angielski lub arabski.

Wyślij zapytanie o wycenę:

Rodzaj legalizowanego dokumentu, liczba dokumentów
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 10.