Ambasada Iranu w Polsce

Legalizacja dokumentów w Ambasadzie Iranu

Jeżeli państwo, w którym wykorzystywany będzie dokument, nie jest stroną Konwencji Haskiej (Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r.), wtedy dokument wymaga tzw. „zwykłej legalizacji”, nie Apostille. Wykaz Państw stron Konwencji haskiej z 1961 r. dostępny jest na stronie:  Konwencja Haska. Ponieważ Iran  nie jest stroną konwencji haskiej, dlatego po legalizacji w MSZ dokumenty muszą być zalegalizowane w Ambasadzie Iranu w Polsce.

Rodzaj legalizowanych dokumentów:

‣ Dokumenty ukończenia szkoły/uczelni
‣ Akt małżeństwa, zgonu, urodzenia
‣ Dokumenty handlowe
‣ Akty notarialne, pełnomocnictwa
‣ Zaświadczenie o niekaralności
‣ Inne

Czy wymagane jest tłumaczenie?

‣ Tak, wymagane jest tłumaczenie przysięgłe na język angielski lub arabski

 

Opłaty konsularne / w Ambasadzie:

Dokument Czas legalizacji Opłata konsularna
Legalizacja dokumentu prywatnego 5-6  dni 60 EUR  za 1 dokument
Legalizacja dokumentu  handlowego 5-6 dni 60 EUR  za 1 dokument

 

Dane kontaktowe:

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu
ul. Królowej Aldony 22, 03-928 Warszawa
tel.: 22 617 15 85
www: warsaw.mfa.ir
e-mail: consular@iranemb.pl

Ambasada Iranu – informacje ogólne

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu znajduje się w Warszawie przy ul. Królowej Aldony 22. Obecnym ambasadorem jest Jego Ekscelencja Pan Hossein Gharibi. Ambasador Iranu w Warszawie jest również akredytowany w Republice Litewskiej.

Godziny otwarcia Ambasady Iranu:

Ambasada Iranu w Polsce jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Wydział konsularny jest czynny w godzinach 9:00 – 12:00. Przed wizytą należy wziąć pod uwagę dni świąteczne kalendarza polskiego i irańskiego, kiedy to placówka pozostaje nieczynna.

Czy Polacy potrzebują wiz do Iranu?

Tak. Obywatele Polski muszą posiadać wizę zarówno na pobyt, jak i tranzyt przez Iran. O wizę można ubiegać się na lotniskach międzynarodowych w Iranie na podstawie paszportu, choć ta metoda nie daje gwarancji uzyskania wizy. Najlepiej wnioskować o nią wcześniej poprzez wypełnienie formularza internetowego na stronie evisa.mfa.ir i złożenie wymaganych dokumentów w Ambasadzie. Koszt wizy turystycznej to 55 euro, a wizy wjazdowej (biznesowej) 65 euro. O specjalny rodzaj wizy muszą ubiegać się dziennikarze. 

Ile kosztuje legalizacja dokumentów?

Legalizacja dokumentów prywatnych i handlowych kosztuje 80 euro, a czas oczekiwania wynosi 5-6 dni. Składać i odbierać dokumenty można od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 15:00. Nie jest wymagane wcześniejsze umawianie wizyty. W związku z tym, że Iran nie jest stroną konwencji haskiej, konieczna jest tzw. zwykła legalizacja związana z obowiązkową wizytą w Ambasadzie Iranu.